Sociālisms

Posted on

Par sociālismu pirmo reizi tika runāts 18. gadsimtā, kad šis termiņš tika pieminēts kādā britu žurnālā. Tomēr sociālisms kā tāds tika realizēts un ieguva savu popularitāti 19. gadsimta sākumā. Kā jau lielākā daļa jaunās idejas, sākumā tika nepieņemtas, tomēr revolucionāras. Sociālisma pirmsākumu galvenais mērķis bija radīt tā laika pilnīgi jaunu sistēmu, kas tika balstīta uz kopīpašuma veidošanu un obligātu darbu visiem sociālisma dalībniekiem.

Šim režīmam, protams, bija savi plusi un mīnusi, taču galvenais mērķis bija attīstīt un uzlabot iedzīvotāju dzīvi. Sociālisma aizsācējs Kārlis Markss prasmīgi nodibināja sabiedrībā marksisma ideju un tās tradīcijas. 19. gadsimta beigās sociālismam jau bija vairāki paveidi un laiku pa laikam tam tika pielāgoti sociālisma paveidi, kas palīdzēja attīstīt rūpniecību, iedzīvotāju dzīves līmeni, izglītību, kā arī medicīnu. Ar laiku sociālisms tika sadalīts 6 dažādos veidos un katram līderim sociālisma valstī bija savs redzējums kā veiksmīgi vadīt valsti.

Populāri kļuva tādi sociālisma veidi kā, revolucionārais sociālisms, utopiskais sociālisms, reformiskais sociālisms, tirgus ekonomiskais sociālisms, plurālisma sociālisms un dažādi citi virzieni kā, piemēram, katedras, demokrātiskais vai kristīgais sociālisms. Sociālisma galvenie nopelni 19. gadsimta beigās bija diezgan iespaidīgi. Ja mēs salīdzinām sociālisma valstis ar tādu kapitālisma valsti kā ASV, tad ja kapitālisma valstī medicīna ir ļoti dārga, bērnudārzi un skolas maksā diezgan lielu naudas summu un sociālie pabalsti ar bezdarbnieku pabalstiem salīdzinoši nelieli, tad sociālisma valstīs bērnudārzi un pašvaldību skolas bija pilnīgi par brīvu, medicīna subsidēta daļēji vai pilnībā un sociālie pabalsti vairāk, kā pietiekoši, lai izdzīvotu laika posmu, kamēr iedzīvotājs ir spējīgs nostāties uz savām kājām un atgriezties darbā.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.